1 lipca 2023 r. przed plebanią stanęła piękna, drewniana kapliczka poświęcona Matce Bożej Królowej Świata. Ksiądz proboszcz składa serdeczne Bóg zapłać panom: Damianowi, Janowi oraz Wojciechowi, którzy zbudowali oraz pomagali zainstalować figurę w kapliczce.

Karłowice Wielkie to niewielka miejscowość w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik. Wieś leży w pd.-wsch. części Wzgórz Strzelińskich, wzmiankowana już w 1241 roku. Znajduje się tu późnobarokowy kościół św. Marii Magdaleny z 1758 roku oraz dom - miejsce urodzenia wybitnego malarza niemieckiego Eduarda Grutznera.

Eduard Grutzner

26 maja 1846 roku w Karłowicach Wielkich urodził się Eduard Grutzner, wybitny niemiecki malarz romantyczny. Studiował później w Monachium. Jego obrazy znajdują się w wielu galeriach świata. Ulubionym jego tematem były scenki rodzajowe, które przedstawiały: mnichów, pijaczków, myśliwych, chłopów. Ważniejsze dzieła: Sceny z tawerny (1883), Niedzielny myśliwy (1880), Jasne jak złoto (1881), Teatr wiejski (1882), Gra w taroka (1885). Artysta zmarł w Monachium w roku 1925. Obecnie dom, w którym urodził się Grutzner, popada w ruinę. Niewielu mieszkańców wsi zna jego historię.

Parafia św. Marii Magdaleny w Karłowicach Wielkich liczy około 1850 osób i skupia mieszkańców Karłowic Wielkich, Goraszowic, Jaszowa, Karłowic Małych, Kłodoboku, Ogonowa, Rysiowic, Siedlec, Słupic i Spin oraz Zurzyc.

Karłowice leżą w obrębie gminy Kamiennik i liczą 650 mieszkańców, naj­mniejszą wsią są Spiny z 25 mieszkańcami. Obecny kościół parafialny został zbudowany w 1758 roku, kościół w Jaszowie pw. św. Anny powstał w roku 1981, natomiast kaplica w Kłodoboku pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzi z początku XX wieku - z 1903 r. Z cie­kawostek architektonicznych naszej parafii wymienić należy pałac w Rysiowicach. Zbudowany jest on na podstawie kwadratu z dziedzińcem w środku. Jednym ze śladów mówiących o właścicielach tego pałacu jest grobowiec rodzinny, po­łożony ok. 400 m na północ od pałacu . Do grobowca należy duża kaplica i trzy groby z kamienia. Wszystko jest obecnie bardzo zniszczone, ale z jednego grobu udało się odczytać inskrypcję, że leży tam hrabia Gustaw von Ingenheim, syn Fryderyka Wilhelma Księcia Prus. Kolejnym zabytkowym obiektem jest dwór w Siedlcach z niewielkim parkiem krajobrazowym i stawem. Również w Karłowi­cach Małych znajduje się dwór, który mógłby być ciekawostką minionej epoki. Niestety, jest zrujnowany i chyli się ku całkowitemu upadkowi. Na odcinku drogi z Karłowic Wielkich do Kłodoboku po prawej stronie, 30 m od drogi znajduje się grobowiec szlachcica ziemskiego z XIX wieku. Szlachcic ów, według legendy, spadł w tym miejscu z konia, zabił się i tu go pochowano. 1,5 km na wschód od Rysiowic znajduje się kapliczka napoleońska. Tyle historii.

Dzień dzisiejszy naszej społeczności tworzą parafianie 11 miejscowości ze swym proboszczem ks. Wiesławem Siwikiem.

Numer parafialnego rachunku bankowego,

33 2030 0045 1110 0000 0390 8320   BGŻ  S.A Odział Operacyjny w Nysie